Miért kell vektorizálni a logókat?
Talán érdemes lenne azzal a kérdéskörrel kezdeni, hogy egyáltalán mi az a vektorizálás, azonban annyit írtam már korábban erről, hogy aki esetleg nem tudja, ajánlok neki egy picit szakmaibb, száraz nyelvezetű cikket: Vektorok és vektoros grafikák.
Aki nem szeret olvasni, annak leírom még egyszer: a vektoros képeket minőségromlás nélkül(!) lehet átméretezni (tetszőleges méretre), a raszteres képeket (pl egy fényképet) pedig adott méretben lehet felhasználni a minőség megőrzése érdekében.
Miért baj, ha nekem csak egy raszteres logóm van?
Alapvetően nem baj, de a felhasználás módját mindenképpen behatárolja. Egy erős példával élve, ha pl. óriásplakát méretre szeretnénk átméretezni a raszteres logónkat, akkor nagyon pixeles, homályos lesz a végeredmény. Ha a logónk vektoros, akkor pedig tűéles lesz a plakátunk. Ez volt talán az igényességi szempont. A másik oldal a gyárthatóság: egyik nyomda sem szeret kis felbontású fájlokkal dolgozni, mivel van egy alapvető minőségi követelményük.
Ezen felül vannak bizonyos esetek, amikor pl. cégtábla készítésnél a gyártáshoz eszközöket kell gyártani (pl valamilyen sablont), amihez mindenképp a logó vektoros körvonalai kellenek, mert ezen megy mondjuk a vágóél végig. Egy egyszerű matricázáshoz is elengedhetetlen a vektoros logó. Ha logót készíttetünk valakivel, akkor mindenképp kérdezzünk rá (ha nem lenne a kapcsolatfelvételkor erre vonatkozóan információ), hogy a végleges csomagban benne vannak-e a vektoros forrásfájlok.
Amennyiben nemleges választ kapunk a grafikustól, akkor felejtsük is el, mivel alapvetően nem szakmai raszteresen logót készíteni. Ez tehát az átverés kategória.
Mit tegyek, ha raszteres logóm van, de vektorosat szeretnék?
Vektorizáltassuk a régi logónkat. Ez egy olyan művelet, amikor a grafikus körberajzolja vektorgrafikus programmal a régi képünket és megfelelően rétegezi. Az ívek és formák matematikailag lesznek rekreálva a képszerkesztő által és a megfelelő formátumba lesznek elmentve a későbbi felhasználhatóság érdekében. A vektorizálás gyakorlatilag újrarajzolás. Éppen ezért az ára is változó lehet, hiszen más időintervallum átrajzolni egy félkört, mint egy komplex képet.
Bizonyos esetekben nem is lehetséges, hiszen a vektoros képalkotásnak vannak összetettségbeli határai. Egy fényképet nem lehet vektorizálni, csak egyszerűbb rajzokat, ábrákat. Természetesen most használhatósági, nem technikai(!) megközelítésből írom ezt, hiszen technikailag bármit lehet vektorizálni, viszont a végeredmény csak annyi lesz, hogy a képpontokat (pixeleket) és különböző összevont területeket leválaszt a program és ezeket csoportba rendezi, kitölti színnel. Az így kapott fájl ugyan vektoros lesz, de a gyakorlatban ha ránagyítunk a kép elemeire, akkor ugyan úgy a pixeleket fogjuk látni, csak más módon generálva.
Így tudjuk elképzelni egy logó újrarajzolását:
Mire figyeljek a vektorizálás során?
Az alábbi kis checklistával a legnagyobb problémákat elkerülhetjük:
- A grafikussal egyeztessünk. Az árak változóak lehetnek, gyakran az ügyfél nem tudja elképzelni a munka nagyságrendjét, ezért kérjünk mindig árat, vállalási határidőt külön-külön.
- A vektorizáláshoz a lehető legnagyobb felbontású képre lesz szükség, ezzel tud a legkönnyebben dolgozni a grafikus és így lesz a legpontosabb a végeredmény is.
- A vektoros fájlok formátumai általánosságban: PDF, AI, EPS, CDR, SVG. Ezek megfelelnek a különféle gyárthatósági követelményeknek is.
- Figyeljünk az apróbetűs részekre: Nálam ajándék formátum-garancia van a csomagra, tehát ha bármilyen gyártáshoz kell egy olyan formátum, ami nem szerepelt az átadott csomagban, akkor garanciálisan pótolom.
- Ha lehetséges több tájolásban és több színállásban készíttessük el a logót, ha már grafikust kerestünk meg, tudjuk le a logó-kérdést véglegesen. Így az arculatban zökkenőmentesen tudjuk majd variálni a variánsokat.
- Ha nem egyedi tipográfiáról van szó, van rá esély, hogy a fontot is megtalálhatjuk. Bízzuk ezt is grafikusra, hátha sikerrel jár.
Szeretnél logót vektorizálni?
Keress engem bátran, vagy bízz meg egy másik grafikust. Általában ahol logókat készítenek, egyben vektorizálnak is, gyakran nincs feltüntetve az árlistákban. A logó tervezése során a grafikus által átadott csomagot mindig őrizzük meg és így elkerülhetjük a későbbi plusz költségeket. Egy másik tippem, hogy ha már régi a logónk, akkor érdemes lehet egy ráncfelvarrást is végrehajtani a vektorizálással egy időben, hogy az arculatunk még profibb legyen. Ezek minimális összegek és nagyban hozzájárulnak a cégünk megítéléséhez. Ezeket a munkákat bízzuk grafikusra, nem érdemes otthon kisérletezgetni, egyenlőre még nincs rá automatizált megoldás, a sok híreszteléssel ellentétben.
Ha még mindig vannak kérdőjelek, akkor itt van pár link, amik szintén hasznosak lehetnek: